Zlo dnešní doby, co se týká nás všech (2018)

15. května 2018 v 12:51 | Sacharin |  MOJE NÁZORY
Dnešní doba je krásná. Moderní, tolerantní, plná možností... A plná sociálních sítí. Ty nás spojují a oddalují zároveň. O tom už bylo napsáno mnohé. Stejně jako o ochraně osobních údajů. A stačí to? Asi ne, když je na Facebooku stále tolik veřejných profilů. Nehledě na politiku Instagramu, která jde proti zdravému rozumu a ochraně osobních údajů. Lidi se předhání, aby měli co nejvíc sledovatelů. (Followers - ale nechci používat angličtinu. - čti TU) A ani ty lidi nemusí znát. Za co, bože? Proč? Blogerka Nisa to popsala v povídce Instagram, tak si klidně počtěte.

Ale i kdybychom se pokusili zesoukromničit naše data, stačí to? Většina lidí ani netuší jak. Nebo se obává, že se dá zamezit ještě něčemu, o čem netuší, jak. Jako třeba já. Příspěvky na zdi sdílené jen s přáteli, seznam přátel vidím jen já, Zaměstnání není už aktuální (a aktualizovat ho nechci), Facebookové jméno je formou přezdívky. Fotky sdílím minimálně. A když tak s vědomím, že si je může půjčit Facebook. Nelíbí se mi to, ale zkousnu to. Proto tolik fotek nesdílím. Statusy píšu minimálně. Všechno dělám minimálně. Ale dělám, ok.

Stačí to? Dneska jsem se náhodou dozvěděla, že Facebook má kompletní seznam mých telefonních čísel v mobilu. Co to sakra je? Dobře, napadá mě pár scénářů kdy a proč. Ale nelíbí se mi to. Hodně se mi to nelíbí. Nelíbí se mi taky, že si Messenger zálohuje všechny moje zprávy. Jako super, že je zálohuje vám, ale on si je nechává i pro sebe. A to mi dost vadí. Jenže co máte dělat, když vám dost lidí řekne: "Nepoužívám sms a hovory, používám data. Napiš mi to na Messenger." Grr. Jakmile jsem dostala chytrý mobil, musela jsem nainstalovat Messenger, prostě musela. Lidi mi tam psali: "Hele, nešla bys v pondělí..." a já si to přečetla až ve středu. To zamrzí a naštve.

Už zhruba čtyři roky bojuju s chutí přestat Facebook používat. Vždycky z toho vyšla jen krátkodobá pauza. Protože tolik lidí na mě nemá mobil, protože můžu vědět, co tolik lidí, kdy dělalo, protože narozeniny, protože akce... A protože hafo vzpomínek. Ale víte co? Video od youtubera Kovyho mě nakoplo tím správným směrem. Hovoří tam právě o Facebooku, ochraně osobních dat, o tom, jak se o nás data sbírají, i o poprasku, který nastal medializovaným únikem informací. Doporučuji všem, kdo používají sociální sítě, aby si to pustili. ZDE. Něco jsem dávno věděla, něco tušila, ale hlavně si určité věci připomněla. Třeba to, jak často usnu na vavřínech. Nějak otupím a přestanu vnímat pošetilost mého počínání, i když o tom vlastně vím. Jak jinak byste vysvětlili, proč jsem začala vyplňovat ty pitomé Facebook testy, ačkoli vím, že tím jen dávám dalším třetím stranám přístup k mým údajům? Jo, ono mě to baví? Jo, ono je to tak lákavé, když kámoška (a ne jedna) sdílí jeden za druhým! Já chci taky vědět, jestli se letos vdám! Ha. Oukey, fajn. Na mou obranu - vím, že jde jen o náhodu, ale před x lety Facebook kvíz předpověděl křestní jméno mé nejlepší kamarádky (tou dobou jsem žádnou kámošku toho jména vůbec neměla) - ani to vás neobměkčí? Co když ví FB něco, co já ne? Furt nic? Fajn, obměkčit by vás to nemělo. A mě taky ne.

Z toho důvodu jsem se nakonec rozhodla vymazat z mobilu ještě méně používaný Instagram a odhlásit se z Facebooku. Ale nelikvidovat účty, protože mě život naučil, že nikdy nevíte, kdy budete co potřebovat. Prostě jsem je počínaje dneškem přestala používat. A víte, že se mi docela ulevilo? Jen mi vrtá hlavou otázka, jak se teď dozvím, co kdo dělá a jak se má. No jistě, musíte se mu ozvat. A doufat, že vám na sms odpoví a ne jen pak osobně odvětí - používám data, zapomněl jsem, nemám credit...

Jen ten Messenger časem asi vezmu na milost. Telefonní společnosti mají taky (ačkoli se to nikdy nepřiznají) přístup k našim hovorům a zprávám, ne? Takže Messenger, nebo T-Mobile (O2/Vodafone/...), není to nakonec jedno?

Dobu nezměním. Je plná kamer, skrytých kamer, aplikací (ty používám na tabletu bez SIM karty), chytrých a nejen mobilů, co pro zapnutí potřebují propojit s Google účtem (jakože sakra proč? Občas mám chuť vrátit se k tlačítkovým, ty tyhle problémy neměly), a sociálních sítí. Za všechno platíme přístupem k osobním datům. Tím, že analyzují věci, které by nás analyzovat nenapadly, o nás nakonec ví víc, než my sami. A manipulují s námi. Nesnáším manipulaci a nesnáším lidi, kteří si myslí, že ovládají svět.

Dobu nezměním. Ale můžu minimalizovat spolupráci s jejím řádem věcí. Můžu se vzepřít. Můžu se vzdát toho, bez čeho se dá žít. Facebook ani žádný emotikon se mnou stejně na kafe nepůjde, ale kámoška, co bydlí na druhé straně města, ta jo.
---
Ještě poznámka k youtuberovi Kovymu. Nepatřím k jeho stálému fanclubu, ale jeho projev se mi zamlouvá, obzvlášť pokud hovoří o vážnějších tématech. Sociální experiment o staří si pusťte zde a jeho přiznání o homosexuální sexuální orientaci, které za mě bylo strašně silné, najdete tady. Snad to i dalším gayům a lesbám třeba dodá sebedůvěru přiznat se taky. Škoda, že to stále ta dnešní doba potřebuje... Ale abychom skončili pozitivně - tady ty jeho videa mě fakt baví! - Alkohol. (A zas je v tom trochu poučení, no jo.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 15. května 2018 v 19:40 | Reagovat

Mám účet na Facebooku, a také se tam snažím přidávat co nejméně osobních dat. To s těmi uniklými daty je velký průšvih, a nejhorší ze všeho je, že nejde ten účet nakonec ani pořádně zrušit...

2 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | E-mail | Web | 16. května 2018 v 13:38 | Reagovat

Díky za článek a video.Také cítím jakýsi odpor, který se neustále zvětšuje. Došlo to tak daleko, že jsem před nějakou dobou přestala vkládat vlastní příspěvky. Zajdu tam občas, juknu a sdílím maximálně příspěvky od přátel.  Nejvíc mě štve, že, že jsem tam dříve dávala i fotky vnoučat, přestože jsme cítila, že to není dobře. Máme to tak asi občas všichni, že nás strhne "dav". Uděláme to, protože to dělají všichni. FB má ovšem též problém se mnou. Pořád po mně chce nějakou aktualizaci. Přečetla jsem si tři body, nic z toho nechci a tak dál nečtu. Nebaví mě to. A FB mi neustále píše, jestli chci být na FB, musím aktualizovat. Tak jsem zvědavá, zda mi omezí nebo zruší přístup. Nebudu plakat. Video rozesílám všem, dávám na FB. Neště jednou dík.

3 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 18. května 2018 v 19:48 | Reagovat

[1]: S tím zrušením je to sranda. Oficiálně to prý jde, reálně mi to nešlo (mazala jsem FB stránku, ne FB profil), bohužel. :(

[2]: Nemáš za co. :) Ráda jsem poslem smysluplných věcí. Ano, dav nás strhne, tak jsem odešla z davu. :) Ačkoliv bych se ráda občas jukla, nedělám to. Aktualizace jsem taky zachytila. Dej vědět, jestli tě zruší. ;-) Sdílet protifacebookové video na FB mi přijde úsměvné. :D Ale jsem ráda! :)

4 Lux Lux | Web | 19. května 2018 v 11:35 | Reagovat

Podle mě už to takový rozdíl není. Operátoři o tobě ví naprosto všechno (s kým si voláš, píšeš, kde jsi, ...) a prodávají tyto informace dál, v  dnešní době se prostě neschováš. Takže jestli si to zjistí i FB, to už nehraje roli.
(Nebo jsem jen extremista se stihomamem a konspiračními teoriemi, ale tak to vidím :))

5 Saša Saša | Web | 27. května 2018 v 12:05 | Reagovat

A mě to třeba baví na tom Instagramu. A to mi hned týden po instalaci zavařil na dost velkej průšvih. :-( To by bylo na dlouhý povídání a už jsem mu to stejně odpustila. Skoro :-D  Nicméně baví mě to proto, že si představuju, že se na mě dívá jedna konkrétní osoba. A právě proto se snažím vypadat co nejlíp, žít co nejlíp a tak. Ta možňost, že může vidět jak se mám dobře...že se nehroutím z toho, že už není v mém životě...mě svým způsobem motivuje. Jo, uvědomuju si, že to neni moc zdravej přístup, ake mě to v téhle životní fázi fakt pomáhá. A řeším to se svým cvokařem :-D  8-)

6 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 29. května 2018 v 18:43 | Reagovat

[4]: Asi máš pravdu. Asi tedy též trpím stihomamem. Ale když jeden, tak to neumožním dalším pěti. Chráním si sebe sama, jak to jde. A o tom to je. :)

[5]: Co ti Instagram provedl? :) Poslyš myslím, že tvá životní fáze je zcela běžná. :D Někomu něco dokázat, či ukázat přws sociální sítě je běžné. Léčí se tím zlomené srdce, pocuchané ego i sebevědomí. Hraj si dál, když ti to pomáhá. :) A až to pomine, vzpomeň si n můj člának a pryč. :D

7 Saša Saša | Web | 27. června 2018 v 12:23 | Reagovat

jo jo, zlomený srdce :D No prostě sem se podívala na účet někoho, koho sem neměla a nechala tam po sobě stopu. Nebylo to schválně. Ani dívání a ani stopa. A bylo z toho dost velký čoro moro.

8 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 29. června 2018 v 15:01 | Reagovat

[7]: Čoro moro se přežene a život jde dál. ;-) Digitální stopa není pokus o vraždu. :-) Drž se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama