"Moderní muži chodí k porodu" aneb Proč já to tak nechci

30. ledna 2018 v 4:34 | Sacharin |  MOJE NÁZORY
Na začátek upozorňuju, nemám děti. Ale názor v tomto ohledu mám jasně a racionálně definovaný nezávisle na tom. Tenhle článek je možná trochu varování. Varování, že doba se modernizuje, ale mnohdy dosti blbým směrem, protože nevidí následky.

Příkladem je otec u porodu. Že dámy? Každý správný moderní muž bude trpělivě s vámi na porodním sále, držet vás za ruku, otírat pot z čela, fotit, natáčet a jako bonus si celý šťastný přestřihne pupeční šňůru. A bude z porodnice odcházet šťastný a nadšený, nade vše obdivující a ještě víc milující svou právě porod absolvující partnerku.

Tak jo. Tohle je idylická a naprosto slepá představa našeho století. Nebo to vezmu ještě jinak. Existují muži, kteří to takhle prožijí. To ale závisí na mnoha faktorech. Na psychické odolnosti, povaze muže, jeho informovanosti o průběhu porodu a toho, kolik toho z vlastního porodu vidí, tedy kde na sále stojí.

Jsou totiž i muži, kteří podle ukazující se praxe a psychologů by nejradši na celou svou přítomnost u inkriminovaného okamžiku zapomněli. Ano, oni nerodí, přirozeně, je netrápí porodní bolesti... Jenže...

Jenže i pro ně to může být velice negativní zážitek. Jen trochu jinak. Už jste někdy narazili na muže, který po přítomnosti u porodu odmítal se svou ženou spát? Jestli ano, možná něco zmateně blekotal o tom, že porod byl silný zážitek, že ženu od té doby vnímá spíše jako matku jejich dítěte, než milenku... Jestli ne, tak googlete. Nebo si pusťte Nebezpečné vztahy - tady -.

Malá vsuvka, prosím vás, abyste upustili od nesmyslných komentářů, že tento pořád je blamáž vymyšlená scénáristy. Že takové šílenosti se v životě nedějí. Není a dějí. Ano, mnohdy tam hraje komparz, ale pan Musil několikrát vysvětloval, že je to z důvodu ochrany některých osob. Že někdo to prostě naostro pro republiku odmítá natočit a tak ho musí zaskočit herec. Nicméně možnost zhlédnout díl tohoto pořadu dávám jako pouhou další možnost, jak si udělat obrázek, o čem mluvím. Pokud jste líní googlit. Nebo čtěte zde a tu.

A teď zpět k tomu odmítavému muži. On totiž v tom svém blekotání chudák nelhal. Je psychologicky dokázané, že existují muži, které pohled na porod - zpocenou křičící manželku v bolestech, zakrvácenou roztaženou spodní partii těla, odcházející placentu, chirurgické nástroje a nevzhledné zkravavené křičící stvoření, co vyleze z ženy jako vetřelec - naprosto zničí. Psychicky, nebo sexuálně. Po těch výjevech nejsou schopni ženu (minimálně tu, co rodila) vnímat jako eroticky přitažlivou. Mnohdy by i rádi, váží si jí, milují ji, ale mají psychický blok. Zhnusila se jim. Žena za to nemůže, ale muž také ne. A upřímně je mi v takových chvílích líto hlavně mužů. Protože se o tom stále moc nemluví a na dotyčné muže se pak pohlíží jako na nevděčné parchanty, co si upíchnou děcko, z ženy udělají domácí puťku a pak se jí nedotknou ani prstem. Inu... Ona je bohužel pravda jinde.

Další traumatizace může pramenit z pocitu - partnerka trpí, já jí nemohu pomoct. Připadá si zmatený, neschopný, vystresovaný... Nepotřebný. Ochromil ho strach o matku i dítě.

Jinými slovy. Nejen každá žena vnímá porod jinak (jedna trpí bolestmi, druhá prodělá orgasmus - no fakt), nýbrž i každý muž. Radím vám, kašlete na to, co je in. Na zásady moderního parnerství, potažmo rodičovství. A mluvte s mužem o tom, zde bude a chce být u porodu. A pokud nechce, nebo si není jistý, tak ho tam netahejte! Existuje totiž reálná šance, že by se to na něm podepsalo negativně. A pak to, s prominutím, bude vaše vina, protože on tam nechtěl. Co je víc? Být in, nebo brát v potaz pocity partnera a možná rizika špatného rozhodnutí?

Já partnera nejen kvůli němu - ale i kvůli sobě - u porodu nechci. Myslím, že to zvládnu, aniž by mne musel držet za ručičku a předejdu i případným jeho stresům. Nelíbí se mi představa, že by tam byl, když budu mimo z bolesti, ukřičená, zpocená a celá od krve. Chci si tím projít sama a na něj se pak jen šťastně a unaveně usmívat jako hrdá máma. A on si aspoň večer v posteli nebude chudák přehrávat jako zaseklý film, jak ze mně leze placenta.

A pokud už takového muže doma máte, přestaňte na něho tlačit. To je podobné jako vyžadovat sex po znásilněné ženě, nebo po vlastním bratrovi. Buď se domluvte na návštěvě odborníka (statistiky úspěchu fakt nemám), nebo... Já myslím, že víte. Život je krutý, ale je to tak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jane Jane | 30. ledna 2018 v 9:21 | Reagovat

Jasně, máš pravdu. Chlapa to může zničit. U nás to bylo tak, že můj chlap sledoval porod přes internet, aby se na to připravil (mimochodem u toho večeřel), protože u toho chtěl sám být. To já byla srab a odmítala o porodu byť jen číst. Nakonec to stejně dopadlo úplně jinak, prcek musel na svět císařem. Ale taky bych měla obavy, co to s chlapem udělá, ale jako otec na přítomnost u porodu má právo. Osobně by mi u porodu vadila spíš moje matka a její komentáře, že nechápe, proč řvu, že ji to nebolelo...

2 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 19:44 | Reagovat

[1]: Samozřejmě nezpochybňuji otcovské právo být u porodu. :-) Je to prostě o tom vykomunikovat nejlepší řešení, pro rodičku a otce. :-) A brát na zřetel i ty negativa, že se to vůbec může stát. Lidi to fakt neví. A tvoje maminka by mi tam vadila též. :D Závidím jí porod bez bolesti. :-)

3 Unavená matka Unavená matka | 31. ledna 2018 v 23:35 | Reagovat

[2]: ona to jen zapomněla... ale i mně by tam vadila a chlapi taky, já to mám za sebou už 5x s chlapem i bez... stejně v tom žena je nejvíc sama se sebou a s dítětem :-?  :-)

4 Lia Kaznayew Lia Kaznayew | Web | 3. února 2018 v 19:17 | Reagovat

Jsem dobrovolně bezdětná ( na těhuli si hraju jen ve hře, což mě baví, protože mě baví ji "trýznit" - nejsem jako většina podělaná z nedotknutelnosti těhotných BOHYNÍ, takže se u toho moc bavím), ale i tak vím o spoustě věcí kolem těhulkování a rození.
(a sraníček a blitíček a plurálů žejo.)

Proto vím, že bych to nechtěla. Porod jako v pohádce? ne, představme si realitu: upocená ječící ženská, ze který po mnoha hodinách řevu a hysterie vypleskne krvavý umazaný COSI. To není člověk ani děcko, je to kus masa, co klouže matce na břiše a co ječí jako siréna...co je to na tom sexy ?! Není divu, že tohle muže odrovná a znechutí!
Porod je nutný zlo, ne věc hodna oslavování a prostě pardon, ale hnusí se mi to, a to jsem ženská, jak to teprve musí vnímat ten muž, pro nějž je žena a to místo, odkud se ten umazanec zrodí, sexuálním objektem?

Je to ode mě neuctivé, zlé? Hm, ne, pouze pravdivé...

Ne, vážně díky.
Raději si na to budu jen hrát.

5 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 21. února 2018 v 11:37 | Reagovat

[3]: Je pravda, že hormony zařídí klidně i zapomenutí bolesti u porodu :) Ano, jde hlavně o ženu s dítětem, takžee tatínek je tam pro mě navíc :)

[4]: Nevím jestli trýznění těhotné ve hře, je ten správný náklad s volným časem :) ale s druhým odstavcem komentáře se plně ztotožňuju! :) Napsala jsi to ostře bez vytáček, jak to je. :)

6 Saša Saša | Web | 1. března 2018 v 12:26 | Reagovat

Já bych chlapa u porodu nechtěla v žádným případě. Kdybych nemusela, tak u toho taky nejsem  😁 Co on, já už bych s ním nikdy nemohla spát, kdybych věděla, co vše viděl.

7 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 4. března 2018 v 15:44 | Reagovat

[6]: Kdybych nemusela, tak u toho taky nejsem mě rozesmálo. :D Jo, to bych možná taky měla blok já, to je další věc. :D

8 padesatka padesatka | E-mail | Web | Čtvrtek v 12:11 | Reagovat

[4]: Jenom dobře, že nechceš děti.

9 Karryanna Karryanna | Čtvrtek v 14:10 | Reagovat

Já zase doporučuju googlit přirozený porod :)
Takhle, pokud je Tvá myšlenka „Nenuťte muže k přítomnosti u porodu, pokud sám nechce“, ano, rozhodně souhlasím.
Pokud je Tvá myšlenka „Já muže u porodu nechci“, to samozřejmě neposoudím a hlavně mi do toho nic není.
Ale pokud by ses snažila říct „Muže si k porodu neberte“, musím se ohradit. Je prokázané, že oboustranně dobrovolná přítomnost muže u porodu má pozitivní vliv jak na průběh porodu, tak na další život. Samozřejmě, muž má být informovaný o průběhu porodu, a je nutné, aby obě (!) strany mohly souhlas kdykoliv odvolat a muž v takovém případě bez jakýchkoliv výčitek odešel.

10 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | Pátek v 15:53 | Reagovat

[9]: Moje myšlenka byla:„Nenuťte muže k přítomnosti u porodu, pokud sám nechce a nechtějte to, pokud váhá, pro jistotu."
Současně také: "Já muže u porodu nechci", protože stejně tak jako některá žena má pocit, že ho tam nutně potřebuje, já patřím k těm, které by to jen víc stresovalo.
A taky: "Muže si k porodu klidně vezměte, ale počítejte s tím, že to může mít i naprosto nečekané následky, přestože tam třeba muž původně být chtěl.
Věřím a píšu o tom, že jsou muži a rodičky, pro které je vzájemná přítomnost u porodu blahodárná, jen mi to nestojí za ten risk. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama