Jak by svět vypadal, kdyby heterosexuálové byli menšinou?

24. listopadu 2017 v 8:21 | Sacharin |  MOJE TIPY A ZAJÍMAVOSTI
Tak přesně na tuto otázku odpovídá film, který natočil režisér Kim Rocco Shields - "LOVE IS ALL YOU NEED" - tedy, že láska je vše, co potřebujeme. V roce 2011 vznikl krátkometrážně (20 minut) a já z něj byla nadšená.

Dílko přibližuje pocity mladé dívky, která zjišťuje, že, na rozdíl od většiny jejích vrstevnic, se jí líbí kluci... Ve filmu se ve 20 minutách odehrají reálné životní osudy, počínaje šikanou, nesnášenlivostí a sebevraždou. Tento snímek získal již minimálně 19 různých cen z filmových festivalů.

Jedinou nevyhodou je, že se mi pořád nedaří najít verzi s českými titulky. Snímek je v angličtině. Ale ta je tak jednoduchá, že se jí nemusíte bát. A i kdybyste nerozuměli ani slovo, myslím, že děj pochopíte. :-) Odkaz zde.

Uběhlo dlouhých pět let, tedy do roku 2016, než se podařilo natočit celovečerní verzi o 123 minutách. Ukazuje tzv. heterofóbní svět. Kde heterosexuál je téměř sprosté slovo a láska k opačnému pohlaví hřích. Ano, film si bere na paškál kromě sexuálních orientací, šikanu, nesnášenlivost, dokonce náboženský fanatismus.

Přiznám se, že delší stopáž jsem osobně ještě neviděla, ale stačí se mrknout na trailer a pročíst komentáře na ČSFD, abyste si upravili představu a očekávání. Tato verze byla přijala o poznání kritičtěji. Prý tolik nedrží pohromadě a je příliš nereálně fanaticko-nábožensky zpracovaný. Předpokládám, že tento aspekt vychází z toho, že film byl točen v produkci USA. Lidé by na to při sledování tohoto snímku neměli zapomínat. Amerika je mnohem více nábožensky založena, než my. A spousta tamějších komunit je extrémně homofóbních. Ale jestli si myslíte, že u nás se to neděje, zklamu vás - mám osobní zkušenost s tím, že mi bylo řečeno, že homosexualita je hřích, nemoc. A že když bude člověk chtít a hledat Boha, nakonec ho to spasí. Stane se heterosexuálem. Prý osobně zná pár případů takového prozření... Ještě dnes je mi zle, jakmile si na rozhovor vzpomenu. Takže i u nás se to děje, jen to není tolik vidět. Protože jsme převážně ateistický stát a mnohem menší, než Amerika.

Takže se na film těším. Tedy na to, až si na něj udělám čas. A nejen proto, že si tam roli zahrála i Emily Osment, kterou můžete znát z celkem povedeného dílka o kyberšikaně Cyberbully, nebo ze seriálu Mladí a hladoví. Jen doufám, že se mi film podaří najít s titulky, abych si nemusela lámat hlavu s překladem. V budoucnu článek určitě doplním, až delší stopáž zhlédnu.

Každopádně i tak palec nahoru. Za grandiózní nápad, super krátkometrážní verzi a skvělý trailer k delšímu provedení.

Myslím, že tenhle pohled je možná účinější boj proti homofóbii, než filmy o homosexuálech jako například Letní bouře, Surfaři a provařená Zkrocená hora. Na ty se totiž homofobik stejně dívat asi nebude a jeho názor to - i kdyby ano - změnit nemusí. Tento svět s obrácenou polaritou má k vcítění se větší potenciál.

Hezký den přeje Sacharin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vladajo vladajo | 25. listopadu 2017 v 8:51 | Reagovat

Ahoj, moc povedené :)
Homofobika nezmění nic, ani kdyby to byl tvůj nejlepší kamarád. Znám to.  Až moc dobře. Taky spousta lidí, když na to přišli u mě, tak říkali : "to není normální, myslím si že ti určitě nějaká odborná pomoc pomůže" . Myslím si že každý má právo na to, aby byl s tím koho má rád, bez ohledu co to je za pohlaví. Každý na to má nějaký názor, ale šikana za to co dotyčný je? Tak to je smutné... ;-)  :-|

2 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 11:53 | Reagovat

[1]: Děkuji. :) No já budu tajně doufat, že občas to může někoho změnit. :) Minimálně je to dobrá prevence, aby "nevznikali" noví homofobici. :) Do škol s tím! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama